1. a 2.ročník 

 
 • Další pokus je tu: ARCHIMÉDŮV KOKTEJL

Ve středu 26. dubna jsme vyzkoušeli další z pokusů. Snažili jsme se smíchat několik tekutin dohromady, ale opatrným naléváním tekutin na sebe se nám nesmíchali. Tekutiny se nám promísili až na konci dne, kdy celý den děti kolem sklenice chodily, běhaly, pohybovaly se. V tento den nás také navštívila část skupiny The Complication. Zahráli nám několik písniček a odpověděli dětem na nějaké dotazy. Děkujeme. Fotky jsou k nahlédnutí zde a zde :). 

 • 5. dubna 2017 - pokus Fazolový a hráškový dynamit

5. dubna jsme ve čtení četli Jak fazole rostla. Krásně nám na to navázala dvě pozorování - jedno máme zahrnuto v naší Malé vědecké laboratoři. Ke čtenému textu, jsme klasicky dali naklíčit semínka fazole a hrachu. Dynamit nás nenechá dlouho čekat. Do něj se pustíme ve čtvrtek. Rozmícháme sádru, nalijeme ji do misky, poklademe semeny fazolí a hrachu a zalijeme další vrstvičkou sádry. Necháme pracovat. Stále semínka pozorujeme. Necháme se překvapit, zda klíčky prorazí sádru a vyderou se na světlo. Budeme vás o pokusu informovat. Na fotky se podívejte zde. Klíčky se prodraly a ukázaly nám svou sílu.

 • Další pokus Vznášedlo - 3. dubna 2017

Vyrobit si vlastní malé vznášedlo nebylo nic těžkého. Potřebujete staré CD, hrdlo platové lahve uříznuté rovně, tavnou pistoli, nafukovací balonek a PET víčko s 5 mm dírkou. Hrdlo přilepíme na CD, zašroubujeme víčkem, balonek nafoukneme, zatočíme jej, aby se hned nevyfoukl a navlékneme na hrdlo s víčkem. Vznášedlo se nám začne po stole pohybovat. Fotky zde.

 

 
 • 20. března 2017 - další pokusy za námi

V pondělí jsme stihli hned dva pokusy. Nafukovali jsme gumovou rukavici bez našeho dechu za pomoci octu a jedlé sody a pak jsme hledali záhadné těžiště. Tento pokus mě tak překvapil samotnou, že jsem jej ukazovala celý víkend všem možným známým. Děti byly také v úžasu, na jakém malinkatém kousku párátka drží korek se dvěma vidličkami. Podívat se můžete zde a zde.

 • A zase pokusíkujeme

Máme za sebou další zdařilé pokusíky. Nejprve jsme zkoušeli nehořlavou bankovku (samozřejmě dětskou :) , ale ona opravdu nepadla popelem. Fotky zde. Pokus se zdařil a žáci využili krásně své ochranné brýle. A dále jsme si hráli s vajíčky. Roztočili jsme dvě vejce - jedno vařené a syrové. Jedno se stále točilo a druhé se okamžitě zastavilo. Děti odhadovaly a zdůvodňovaly, proč se jedno točí a druhé ne. Je krásné pozorovat a poslouchat, jak někteří dokážou zdůvodnit daný pokus. Těšíme se na další. Odkaz na fotky zde.

 

 • Co je ŠTĚSTÍ?

V pondělí 16. ledna 2017 jsme si den zahájili takovým malým zamyšlením. Položila jsem dětem otázku: CO JE ŠTĚSTÍ? Dostalo se mi mnoho rozdílných odpovědí. Zde vám je píši: ŠTĚSTÍ JE, ŽE JSEM NAŽIVU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE JE CELÁ RODINA SPOLU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁM RODINU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE JSME VŠICHNI SPOLU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁM KDE BYDLET, ŠTĚSTÍ JE PŘI HŘE, ŠTĚSTÍ JE, ŽE JE POLICIE, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁME ŠKOLU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁME AUTO, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁME SANITKU, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁME HASIČE, ŠTĚSTÍ JE, ŽE MÁME POČÍTAČE.

Toto je zamyšlení dětí 1. a 2. ročníku. A co je podle Vás a pro Vás štěstí?

 • ADVENT JE TU

Celý rok se děti na tento čas těší. Po celou dobu adventu jsme si vždy ráno přečetli jeden příběh, který se týkal jedné postavičky, která putovala do Betléma. Příběhy to byly plné krásných ponaučení. A znovu jsme se vráliti k našemu projektu Na Zemi, jelikož Betléma chtěl cestovat i chlapec, který nemohl chodit. Postupně se příběhy na sebe krásně nabalovaly. Výstupem byl vyhotovený Betlém z rukou dětí.

 • 2. 12. 2016 Prskavka hoří i pod vodou

Pokračujeme v pokusech. Prskavka hoří i pod vodou. Neprská tak krásně jako na vzduchu, ale pod vodou skutečně hoří. Na fotkách můžete vidět, jak děti zaujatě sledovaly, některým smrdělo, ale nakonec vidíte, jak někteří nádherně a s radostí ukazují, jak prskavka pod vodou dohořela. 

 • Dne 1. 12. 2016 venku velice sněžilo. Ráno jsme zahájili adventním kalendářem a výrobou další figurky do betléma, který si vyrábíme. Stále sněžilo a sněžilo a tak jsme nevydrželi a druhou vyučovací hodinu jsme vyrazili, ven zařádit si ve sněhu. Těšíme se na další blbnutí ve sněhu, pokud budeme správně a dobře oblečeni. Fotky na rajčeti jsou.

 • workshop pro rodiče s dětmi - výroba Minialba 23. 11. 2016

Odpoledne jsme se sešli s rodiči a s dětmi, abychom si společně užili odpoledne. Připravili jsme si výrobu Minialba - pěkný dárek pro kohokoli. Nahlásilo se nám celkem 42 lidí. Všichni byli naprosto úžasní a skvělé byly i výrobky. Zde je pár fotek ve fotogalerii.

 • celoškolní projekt Na Zemi 23. 11. 2016

V rámci týdne globální výchovy jsme připravily pro žáky projekt s názvem Na Zemi. Žáci rozděleni do sedmi vesnic pracovali na výstavbě své vesnice. V polovině práce obdrželi dopis, kde byli pořádani o přijetí postiženého člověka na invalidním vozíku do své vesnice. Měli za úkol nachystat úpravy vesnice tak, aby člověk na invalidním vozíku mohl žít v jejich vesnici. Žáci dokázali vesnici upravit, popř. diskutovat o změnách, které jsou potřeba. Zde můžete nahlédnout do fotogalerie.

 • 11. 11. 2016 - sv. Martin a výuka

Dnešní den byl věnován sv. Martinovi. Skutečně letos přijel na bílém koni. Jupí. Den jsme zahájili kontrolou pokusu - Gumové vajíčko, které opravdu bylo gumové. S dětmi jsme si povídaly o tom, co je za den a kdo slaví svátek. Rychle jsme společně zadělali těsto na martinské rohlíky, aby odpočívalo. Mezitím jsme si přečetli komiks o Martinovi a děti se pustily do počtářské omalovánky. Pak jsme se pustili do rohlíků. Děti vyvalovaly, plnily, zabalovaly. Rohlíky se začaly péct, třídou to vonělo a děti běžely do další práce - pracovních listů a 1. ročník skládání slov k tématu. Zde je pár fotek k dnešnímu moc povedenému dni.

 • Výuka 19. 10.

Zde naleznete pár fotografií z výuky. 

 • 31.10. Planetárium a vodní elektrárna

Celá škola navštívila planetárium a vodní elektrárnu v Hradci Králové. Fotografie .

 • Pokusy říjen

V měsíci říjnu jsme pokračovali pokusy. V jednom dni jsme udělali tři. Žasli jsme nad pokusy: Gumové vajíčko, krápníky doma a Nenewtnovská kapalina. Všechny pokusy jsou velice jednoduché a žáci si je rozhodně mohou v klidu vyzkoušet doma. Jsou i bezpečné :) Moc fotografií však nemáme. Trocha foto zde

 • 15. 9. 2016

Pokud číslo 3 - Balonek v lahvi - byla to docela sranda, jak jsme fučeli do balonku v ucpané lahvi a ono nic. Když jsme vložili brčko či nepřiskli rty k lahvi, balonek se "překvapivě" nafoukl. Je krásné, že pokusy zaberou cca 10 min. Foto zde.

 • 14. 9. 2016 Čtení venku

Dnes jsme čtvrtou hodinu byli na čtení venku. Ráno cestou do práce jsem zanechala dětem venku vzkazy. Všechny je našly a podařilo se nám plnit úkoly - skryté hádanky. I vytyčená cesta byla popsána v drobných hádankách. Byl s námi také 3. ročník. Odkaz na fotky zde.

 

 • Pokus Žáruvzdorný balonek a Podmořská sopka

2. týden jsme v pondělí zkusili pokus Podmořská sopka. Děti se v úterý ptaly, jaký pokus budeme dnes dělat a ve středu znovu. Mám radost, že je zatím pokusy baví. Odkaz na fota zde.

 
 • ŠKOLNÍ ROK 2016/2017 - MALÁ VĚDECKÁ LABORATOŘ 

Každý týden budeme dělat ve třídě jednoduchý pokus. Děti za něj získají kartu, na které je pokus popsán a je k němu i fotografie. Karty si děti ukládají do zipového sáčku - mohou si je nosit domů a pokusy znovu zkoušet. Je potřeba vždy sáček s kartami opět donést do školy, aby si mohli žáci vložit další kartu.

 • Vážení rodiče.
U dětí naleznete v deskách na sešity každý týden týdenní plán - rozpis učiva na jednotlivé týdny. Pročtěte si jej, každé pondělí podepište. 
Děkuji.
p. uč. Klára